Przygotowanie do ciąży – od czego zacząć starania?

Wspólnie z partnerem podjęłaś decyzję, że chcecie rozpocząć starania o dziecko? Podpowiemy Ci, jak przygotować się do ciąży. W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące m.in. zdrowej diety, suplementacji i aktywności fizycznej, a także informacje o tym, jakie badania warto zrobić przed poczęciem, aby zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jakie badania przed planowaną ciążą zaleca się przyszłym mamom?
  • Co jeszcze warto sprawdzić, aby dobrze przygotować się do ciąży?
  • Jak powinna wyglądać zdrowa dieta przed ciążą i co należy suplementować?
  • Jak urodzić zdrowe dziecko – o czym jeszcze warto pamiętać przed poczęciem?

Badania przed ciążą – co warto sprawdzić, zanim zaczniesz starać się o dziecko?

Przygotowanie do macierzyństwa warto rozpocząć już kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Zacznij od zapisania się na wizytę u ginekologa. Najlepiej wybrać doświadczonego, polecanego oraz zaufanego lekarza, który odpowie na Twoje ewentualne pytania, rozwieje wszelkie wątpliwości i zaleci odpowiednie badania przed ciążą sprawdzające stan Twojego zdrowia – m.in. cytologię, która umożliwia ocenę szyjki macicy pod względem obecności komórek nowotworowych. Za większość przypadków raka szyjki macicy odpowiadają wysokoonkogenne typy wirusa HPV. Ryzyko wystąpienia nowotworu można więc znacznie zmniejszyć poprzez szczepienia przeciwko HPV i regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Do puli ważnych badań przed ciążą zaliczają się także profilaktyczne USG piersi oraz USG ginekologiczne. To ostatnie badanie lekarz prawdopodobnie wykona podczas umówionej wizyty, aby dokładniej niż w badaniu ginekologicznym ocenić narząd rodny. Ultrasonograficzne badanie narządu rodnego pomoże także wykryć obecność polipów endometrialnych, mięśniaków lub ognisk endometriozy, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

Poza badaniami obrazowymi lekarz może zlecić oznaczenie grupy krwi oraz badania laboratoryjne (morfologia, glukoza na czczo, badanie moczu), które pozwolą ocenić Twój stan zdrowia oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto przed zajściem w ciążę skontrolować funkcjonowanie tarczycy, oznaczając stężenie TSH oraz hormonów tarczycowych – fT3 i fT4. Kolejną istotną kwestią jest wykluczenie chorób zakaźnych, takich jak:

  • cytomegalia,
  • toksoplazmoza,
  • żółtaczka typu B i C.

Jako przyszła mama możesz przebadać się w kierunku nosicielstwa wirusa HIV oraz zakażenia krętkiem kiły (WR). Kolejny pakiet badań to sprawdzenie poziomu przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki – infekcji, która w ciąży może prowadzić do wad wrodzonych u płodu. Jeśli poziom przeciwciał jest zbyt niski, będziesz musiała się zaszczepić. W przypadku szczepionki przeciwko różyczce należy odczekać 12 tygodni z zajściem w ciążę. Wśród szczepień zalecanych przed poczęciem należy wykonać również:

  • szczepienie przeciwko ospie – w przypadku kobiet, które nie chorowały i nie szczepiły się na tę chorobę,
  • szczepienie przeciwko WZW B – polecane przyszłym mamom, które nie zostały w przeszłości zaszczepione 3 dawkami szczepionki.

Pamiętaj, że powyższe badania dotyczą głównie zdrowych kobiet. W sytuacji, gdy masz np. nieregularne cykle, choroby autoimmunologiczne czy inne choroby towarzyszące, lekarz skieruje Cię na dodatkowe testy.

Przygotowanie do ciąży: dentysta i dodatkowe szczepienia

Przed planowaną ciążą nie zapomnij odwiedzić stomatologa i wyleczyć chorych zębów, bowiem próchnica i stany zapalne mogą się przyczyniać do poronień i porodów przedwczesnych1. Z pewnością warto pomyśleć o szczepieniu przeciwko grypie i COVID-19, aby uchronić się przed infekcją czy np. powikłaniami po chorobie. Przed rozpoczęciem starań możesz przyjrzeć się swojemu cyklowi, aby z łatwością rozpoznać, kiedy masz dni płodne.

Kobieta podczas wizyty u ginekologa przed planowaną ciążą

Dieta przed ciążą – co jeść i jakie składniki suplementować w trakcie starań?

Zanim zostaniesz mamą, dobrze przygotuj swój organizm na poczęcie. Zadbaj w szczególności o to, co jesz. Dieta przed ciążą powinna zawierać odpowiednie proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów, a także obfitować w witaminy, składniki mineralne oraz kwasy omega. W posiłkach każdego dnia dostarczaj sobie białka z różnych źródeł (np. ryby, chude mięso, jaja, rośliny strączkowe), postaw na pełnoziarniste pieczywo, kasze i zdrowe tłuszcze (oliwa, olej lniany, awokado, nasiona i orzechy), jedz produkty bogate w wapń i nie zapomnij o regularnym nawadnianiu organizmu. Unikaj produktów przetworzonych, ogranicz spożycie białej mąki, cukru, konserwantów i sztucznych barwników.

Szczególnie ważna jest suplementacja kwasu foliowego przed ciążą (lub jego pochodnych). Kobiety w wieku rozrodczym i planujące macierzyństwo powinny dziennie przyjmować go w dawce 0,4 mg przez okres co najmniej 12 tygodni, bowiem niedobory kwasu foliowego mogą bardzo negatywnie wpłynąć na rozwijający się płód i spowodować m.in. wady cewy nerwowej2. Jeżeli z badań krwi okaże się, że masz niedokrwistość lub np. niedobory witaminy D, skonsultuj z lekarzem suplementację brakujących składników odżywczych. Sprawdź także swoje BMI. Nieprawidłowa masa ciała (nadwaga lub niedowaga) może w znacznym stopniu przyczynić się do niepowodzeń w zajściu w ciążę3.

Sprawdź również: Kolposkopia – co to jest, kiedy wykonuje się badanie kolposkopii i jak się do niego przygotować?

Dobre przygotowanie do ciąży, czyli zdrowy styl życia przyszłej mamy

Podczas planowania ciąży bardzo ważnym aspektem – oprócz podstawowych badań, szczepień i diety – jest Twój styl życia. W okresie prekoncepcyjnym warto zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów i stosowania innych używek, które przyczyniają się do trudności w poczęciu (m.in. obniżają jakość komórek rozrodczych) czy powstawania wad rozwojowych u dziecka, a także jego małej masy urodzeniowej4.

Koniecznie postaw na aktywność fizyczną dopasowaną do Twoich możliwości. Wcale nie muszą to być kilkugodzinne treningi. Zacznij np. od długich spacerów, wizyt na basenie, w klubie fitness lub studiu jogi. Odpowiednimi ćwiczeniami wzmocnisz mięśnie grzbietu, dna miednicy, brzucha i kręgosłupa, które podczas ciąży odgrywają kluczową rolę. Oczywiście pamiętaj o tym, że w staraniach o dziecko gracie do jednej bramki, dlatego o dietę, aktywność fizyczną i zdrowie powinien zatroszczyć się także Twój partner.

Niezwykle ważne jest to, abyście obydwoje unikali stresu, który nie jest sprzymierzeńcem płodności. Jeśli myślicie o powiększeniu rodziny, zadbajcie o środowisko, w jakim pracujecie (niektóre zawody narażają przyszłych rodziców na kontakt ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi lub promieniowaniem jonizującym). Niezwykle istotny jest też fakt, że niepotrzebna presja związana ze staraniami często generuje w parach ogromne napięcie i stres. Gdy nie uda się Wam zajść w ciążę za pierwszym razem… próbujcie dalej i nie martwcie się ewentualnymi niepowodzeniami na zapas. Powodzenia!

Referencje:

Niniejszy materiał został dostarczony przez MSD Polska Sp. z o.o. jako ogólna informacja dla pacjentów. Pierwszym źródłem informacji na temat Pana/Pani stanu zdrowia i przebiegu leczenia powinien być lekarz prowadzący, dlatego w razie jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia i przebiegu leczenia proszę zwrócić się do swojego lekarza. Niniejsza informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze, przed zastosowaniem porad zawartych w niniejszym materiale, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.