WIRUS HPV

Dziewczyna w żółtej bluzce rozmawia z lekarką na temat HPV

CO TO JEST HPV?

HPV (ang. human papillomavirus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to najczęstsza z infekcji przenoszonych drogą płciową. Uważa się, że ok. 70-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn przed 50. rokiem życia zakazi się HPV – często nawet kilkukrotnie1. U części z nich wirus doprowadzi niestety do rozwoju różnego typu nowotworów.

Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV!

Dobra wiadomość jest taka, że zakażenia większością z nich przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo – w postaci brodawek lub guzów w okolicach narządów płciowych (tzw. kłykcin kończystych). W niemal 90% przypadków dochodzi do samoistnego wyleczenia2.

Trzy uśmiechnięte dziewczyny leżą na kocu
Kobieta siedzi z kotem na parapecie, patrząc na drzewa za oknem

Ale jest też możliwy gorszy scenariusz – onkogenne typy wirusa. Jeśli będziesz mieć pecha i trafi Ci się jeden z takich „pasażerów na gapę”, czyli HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 40, 43, 51, 52, 53, 54, 55, 56 lub 581, jest spore prawdopodobieństwo, że rozwinie się u Ciebie nowotwór szyjki macicy. Kiedy? Jak to w życiu bywa – w najmniej odpowiednim momencie. Zresztą czy na to kiedykolwiek jest dobry moment?

Szczególnie rozpowszechnione typy to HPV 16 i 18 – oba niestety występują stosunkowo często3, a w wypadku HPV 16 szanse na rozwój nowotworu ocenia się nawet na kilkaset razy większe niż przy pozostałych1.

Innymi słowy – nigdy nie wiadomo, do czego doprowadzi zakażenie. Kiepska perspektywa, ale nie załamuj się, bo można coś z tym zrobić.

Lekarka ze stetoskopem na szyi tłumaczy wyniki badań młodej pacjentce

Jak można
się zakazić?

Wirusem HPV najczęściej zakażamy się podczas kontaktów seksualnych – zarówno waginalnych, analnych, jak i oralnych, zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami4. HPV nie pyta też, czy to jednorazowa przygoda, czy miłość do grobowej deski. Po prostu wsiada na pokład.

Żeby było ciekawiej, możliwe są też inne ścieżki zakażenia: kontakt ze skórą, błoną śluzową, śliną lub krwią osoby z HPV, a także... poród5. Tu ryzyko na szczęście jest niewielkie. Ale jest.

Jeśli czytałaś uważnie, to już pewnie dodałaś dwa do dwóch i rozumiesz – prezerwatywa nie chroni przed HPV w 100%. W większości przypadków tak. Ale nie zawsze.

Sama infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo i nie boli, ale ma to swoje minusy – nieświadomie można „częstować” wirusem kolejnych partnerów. Co więcej, jedna osoba może zakazić się kilkukrotnie, różnymi typami wirusa – a te, jak już wiesz, mogą powodować różne konsekwencje.

Referencje:

Niniejszy materiał został dostarczony przez MSD Polska Sp. z o.o. jako ogólna informacja dla pacjentów. Pierwszym źródłem informacji na temat Pana/Pani stanu zdrowia i przebiegu leczenia powinien być lekarz prowadzący, dlatego w razie jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia i przebiegu leczenia proszę zwrócić się do swojego lekarza. Niniejsza informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze, przed zastosowaniem porad zawartych w niniejszym materiale, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.