Dowiedz się, jak działa Programbezpłatnych szczepień
przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 9-13 lat.
Co warto wiedzieć1:
- Szczepienie ma na celu ochronę przed niektórymi nowotworami i chorobami wywoływanymi przez wirus HPV2.
- Od 1 czerwca 2023 r. działa Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Od 1 września 2024 obejmuje on dzieci w wieku 9-13 lat. W Programie dostępne są dwie szczepionki do wyboru.
- W ramach finansowanego przez NFZ świadczenia odbywa się kwalifikacja do szczepienia oraz jego wykonanie przez osobę do tego uprawnioną.
- Kwalifikacja do szczepienia oraz przyjęcie szczepienia zostaną odnotowane w elektronicznej Karcie Szczepień dziecka.
- Szczepienia HPV w ramach Programu podawane są w dwóch dawkach.
Co warto zrobić?
- Wykorzystaj „okno czasowe”, kiedy Twoje dziecko kwalifikuje się się do Programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 9-13 lat, w którym dostępne są dwie szczepionki do wyboru.
- Umów dziecko na wizytę do lekarza rodzinnego lub pediatry w przychodni, w której ma złożoną deklarację. Zgodnie ze zmianami w programie wprowadzonymi od 1 września 2024 roku, podmiot POZ jest zobowiązany do realizacji świadczenia u pacjentów ze złożoną deklaracją lekarza POZ w danej jednostce.
- Zapytaj lekarza, jaką szczepionkę rekomenduje dla Twojego dziecka.
- Podejmij świadomą decyzję o ochronie dziecka.
Pamiętaj…
Nie uchronisz swojego dziecka przed trudami dorastania, ale możesz chronić je przed nowotworami wywoływanymi przez wirus HPV!
Referencje:
- Zalecenia Ministra Zdrowia dotyczące realizacji szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) w ramach powszechnego programu szczepień, online: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dla-swiadczeniodawcow; dostęp: 21.08.2024
- Yang D.Y., Bracken K. Update on the new 9-valent vaccine for human papillomavirus prevention, Online: https://www.cfp.ca/content/62/5/399.long. Dostęp: 22.08.2024.
Niniejszy materiał został dostarczony przez MSD Polska Sp. z o.o. jako ogólna informacja dla pacjentów. Pierwszym źródłem informacji na temat Pana/Pani stanu zdrowia i przebiegu leczenia powinien być lekarz prowadzący, dlatego w razie jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia i przebiegu leczenia proszę zwrócić się do swojego lekarza. Niniejsza informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze, przed zastosowaniem porad zawartych w niniejszym materiale, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.