WIRUS HPV
CO TO JEST HPV?
HPV (ang. human papillomavirus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to jedna z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Uważa się, że ok. 70-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn przed 50. rokiem życia zakazi się HPV1. U części z nich wirus może doprowadzić do rozwoju nowotworów HPV-zależnych w różnych lokalizacjach.
Istnieje ponad 200 typów wirusa HPV!
Zakażenie w większości przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo, np. w postaci brodawek narządów płciowych tzw. kłykcin kończystych. W niemal 90% dochodzi do samoistnego wyleczenia, natomiast nikt z zakażonych nie ma pewności czy to akurat jego organizm zwalczy zakażenie2.
Zakażenie typem wysokoonkogennym może prowadzić do rozwoju nowotworów HPV-zależnych. Do tej pory wykazano, że jest ich co najmniej 14: HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Przed częścią z nich można uchronić się poprzez szczepienie przeciw HPV. Na polskim rynku dostępne są szczepienia o różnym zakresie ochrony. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o profilaktyce HPV3.
Jak w takim razie można zadbać o profilaktykę HPV? Światowe i polskie Towarzystwa Ginekologiczne rekomendują 3 komponenty profilaktyki HPV, na które składają się szczepienie przeciw HPV, cytologia i testy HPV DNA4.
Jak można
zakazić się
wirusem HPV?
Wirusem HPV najczęściej można się zakazić poprzez:
- -bezpośredni kontakt ze zmianami na skórze lub błonach śluzowych („skin-to-skin’” prezerwatywa nie chroni)
- -podczas kontaktów seksualnych - w tym także seks analny i oralny
- -drogą oralno-oralną - bardzo głęboki pocałunek (bardzo rzadko)
- -zakażenie wertykalne – z matki na dziecko podczas porodu
- -autoinokulacja - droga rzadka, głównie przeniesienie dłońmi wirusa - np: podczas korzystania z toalety lub przeniesienie wirusa z sąsiednich tkanek np: z szyjki macicy na pochwę5.
Referencje:
- Cichoń P. „Wirus HPV główną przyczyną raka szyjki macicy”, Online: https://www.onkonet.pl/dp_hpv_rak_szyjkimacicy.php. Dostęp: 23.04.2024.
- CDC. HPV Infection. https://www.cdc.gov/hpv/parents/about-hpv.html. Dostęp: 15.05.2024
- Szczepienia.info. O wirusie HPV i chorobach jakie wywołuje. Online. https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/szczepienia-hpv/o-wirusie-hpv-i-chorobach/. Dostęp: 23.04.2024
- R Wang et al. Human papillomavirus vaccine against cervical cancer:Opportunity and challenge; Cancer Letters 28 February 2020, Pages 88-102
- Wierzbicka M. et al. Transmission and clearance of human papillomavirus infection in the oral cavity and its role in oropharyngeal carcinoma – A review https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10078185/; Rev Med Virol. 2023 Jan; 33(1): e2337.
Niniejszy materiał został dostarczony przez MSD Polska Sp. z o.o. jako ogólna informacja dla pacjentów. Pierwszym źródłem informacji na temat Pana/Pani stanu zdrowia i przebiegu leczenia powinien być lekarz prowadzący, dlatego w razie jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia i przebiegu leczenia proszę zwrócić się do swojego lekarza. Niniejsza informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze, przed zastosowaniem porad zawartych w niniejszym materiale, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.