Życiowe konsekwencje zakażenia
Tak, wiemy. Mówienie o nowotworach jest boomerskie i przereklamowane co najmniej jak papierosy, które straszą chorobami na pudełkach. Wiemy, że na coś kiedyś trzeba umrzeć, wiemy, że na razie nie masz tego w planach, bo teraz jest dla Ciebie czas pracowania na awans, rozwijania biznesu, podróżowania, randkowania, planowania ślubu, a być może urodzenia i wychowania dzieci. I właśnie dlatego mówimy Ci o tym teraz. Nie za 10 czy 15 lat.
OK, jesteś zajęta, starasz się dbać o siebie, na ile to możliwe, ale przecież człowiek by zwariował, gdyby tylko w kółko myślał o potencjalnych chorobach...
Może i masz słuszność, ale fajnie, żebyś miała też pełny obraz sytuacji, bo obstawiamy, że pewne rzeczy nie przyszły Ci do głowy. Nic dziwnego, prawie nikomu nie przychodzą.
Życie seksualne
Widoczne zmiany na genitaliach lub w jamie ustnej mogą je nieco utrudnić, a i samoocena wtedy siada. Ani to czas na szukanie matcha na Tinderze, ani na celebrowanie miesiąca miodowego.
Plany prokreacyjne
Brodawczak może je ostro pokrzyżować, a przynajmniej spowodować, że będziesz musiała je odłożyć w czasie. Chodzi o te lekkie przypadki, kiedy trafi Ci się typ wywołujący kłykciny. A jeśli wprosił się typ onkogenny? Około 60% nowotworów szyjki macicy dotyczy kobiet w wieku od 45 do 64 lat1, 2, 3. Tyle dane. W rzeczywistości nigdy nie wiadomo, czy i kiedy rozwinie się nowotwór narządów rodnych – u jednych nigdy, u innych po 60. roku życia, u jeszcze innych koło 30. Nie wiadomo też, jaki rodzaj leczenia okaże się niezbędny, by ratować życie.
Poród siłami natury
Duże kłykciny kończyste mogą stanowić przeszkodę porodową i są wskazaniem do cięcia cesarskiego4.
Wychowanie dzieci
Nie trzeba chyba mówić, że kiedy rodzice stresują się chorobą, mocno wpływa to również na maluchy.
Koszty na diagnostykę i leczenie
Kłykcin kończystych niestety nie wyleczysz domowymi sposobami. Nie ma też leku aktywnego wobec HPV – możliwe jest tylko leczenie objawowe, więc w niektórych przypadkach konieczne mogą być krioterapia, elektrokoagulacja, laseroterapia bądź zabieg chirurgiczny5, 6. To nic strasznego, ale jeśli można tego uniknąć…
Ok,odetchnijmy
– żadna z tych rzeczy nie musi się przytrafić akurat Tobie.Ale o ile lepiej żyłoby się, gdybyś miała przekonanie graniczące z pewnością, że za rogiem nie czekają żadne przykre niespodzianki? Nie czekaj biernie na to, co przyniesie Ci los – weź sprawy w swoje ręce, zaszczep się!
Referencje:
- Krajowy Rejestr Nowotworów. Dane polskie z lat 2008-2010. Online: http://onkologia.org.pl/nowotwory-szyjki-macicy-kobiet/. Dostęp: 25.02.2022.
- Jastrzębski T. „Rak szyjki macicy”. Online: https://www.onkonet.pl/dp_nnr_rakszyjkimacicy.php. Dostęp: 25.02.2022.
- European Commission. Cervical Cancer Factsheet 2021-11-17. Online: https://ecis.jrc.ec.europa.eu/pdf/factsheets/cervical_cancer_en-Nov_2021.pdf. Dostęp: 25.02.2022.
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2018, tom 3, nr 4, s. 169.
- Human papillomavirus and HPV vaccine. Online: https://www.healthdirect.gov.au/human-papillomavirus-hpv-vaccine. Dostęp: 25.02.2022.
- Leszczyszyn-Pynka M. „Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego”. Online: https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/podrecznik/204631,zakazenie-wirusem-brodawczaka-ludzkiego. Dostęp: 25.02.2022.
Niniejszy materiał został dostarczony przez MSD Polska Sp. z o.o. jako ogólna informacja dla pacjentów. Pierwszym źródłem informacji na temat Pana/Pani stanu zdrowia i przebiegu leczenia powinien być lekarz prowadzący, dlatego w razie jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia i przebiegu leczenia proszę zwrócić się do swojego lekarza. Niniejsza informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze, przed zastosowaniem porad zawartych w niniejszym materiale, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.